En cykelbana utanför Karlstad CCC i solnedgång

Mat & Dryck

Så jobbar vi med matsvinn

Kökssvinn

Våra kockar och övrig kökspersonal är oerhört noga redan när de väljer ut råvaror och sätter ihop menyer som ska vara väl anpassad efter gästen. Råvaror som är en del i matproduktionen men ej läggs på tallrik, sparas och används till matlagning i ett senare skede. Detta kan exempelvis vara avkok som i en annan måltid nyttjas som buljong, frukt och grönt som blir smoothies på en fika och kött som senare kan användas i en pyttipanna eller liknade måltid.

Serveringssvinn

Här i ligger den största anledningen till att Karlstad CCC har relativt liten andel matsvinn. Vi jobbar nämligen uteslutande med bokade arrangemang och har en väl upparbetad rutin och process för att ständigt ha kontroll över antalet gäster. Vi vet därför också i god tid vilka gäster som har behov av alternativ kost på grund av kostavvikelser och vilka gäster som av olika anledningar behöver avboka sitt deltagande. Detta minskar risken för att serveringssvinn uppstår och ger oss en mycket god överblick över den mat som produceras.

Vi jobbar också tillsammans med lokala hjälporganisationer som kan ta del av överbliven och inte nyttjad mat. Vi ser också till att använda överbliven mat som matlådor till personal. Fika, smörgåsar och liknande erbjuder vi våra gäster att ta med när de lämnar sin konferens.

Vi avråder alltid våra gäster från buffémåltider då serverad lunch leder till mindre serveringssvinn.

Tallrikssvinn

Som Svanencertifierad anläggning är vi noga med att källsortera allt vårt avfall och tallriksvinn går därför som kompost till Karlstads Energi. Vi har tydliga rutiner i både kök och restaurang för hantering av tallrikssvinn/kompost och i övriga delar av vår anläggning finns avfallslådor med avgränsad del för kompost.

Specialkostsvinn

Från erfarenhet så vet vi att ett antal gäster som beställt specialkost inte hämtar ut den och tar emot ordinarie mat i stället. Vi vill genom vårt strukturerade hållbarhetsarbete minska matsvinnet som är en ökad riskfaktor vid specialkost. Vi erbjuder även information från vår köksmästare från scenen som berättar om hanteringen av specialkost under deltagarnas vistelse går till och vikten av att deltagare hämtar ut sin beställda kost kopplat till hållbarhet.

Papperspåse med matsvinn
Papperspåse med matsvinn